Viva Studio

Produkčné štúdio s históriou od roku 1994

Viva Studio vzniklo v roku 1993 a patrí medzi produkčné spoločnosti s najdlhšou tradíciou, ako jedno z prvých súkromných televíznych štúdií na Slovensku. Ponúka kompletný servis pri výrobe audiovizuálnych programov: reklama, film, televízne relácie, záznamy z podujatí. Výsledky práce spoločnosti sú určené najmä pre televízne vysielanie.
Viva Studio je matkou City TV, ktorá prevádzkuje TV Bratislava.

Naše poslanie

Naším poslaním je poskytovať individuálny a jedinečný servis pre svojích klientov, s využitím vysoko kvalifikovaných odborníkov, na základe výbornej znalosti televízneho tvorivého prostredia, s využitím  modernej techniky a efektívnych metód pri produkcii.
Sme progresívni v oblasti výroby televíznych formátov, technických zariadení, tiež podporujeme klientov pri  prezentácií výsledkov spolupráce.

Naša vízia

Viva studio, ako stabilný člen televíznej branže, sa stať znova lídrom v oblasti tohoto podnikania. Chceme byť najlepšou voľbou pre zákazníkov v oblasti výroby TV programov, založenou na pridanej hodnote a individuálnom prístupe.
Náš profesionálny tím chce kvalitnou tvorbou obsahu prispievať k úspechu našich klientov.

Náš príbeh

Viva Studio, ako dodávateľ televíznej objednávkovej tvorby a záznamov z podujatí, je jeden z piatich najvýznamnejších subjektov vo filmovej  a televíznej produkcii na Slovensku. Uvádza to Ministerstvo kultúry vo svojom dokumente  Správa o stave a potenciáli kreatívneho priemyslu na Slovensku (strana 55) ako výsledok svojho prieskumu trhu 2016.

 • Spoločnosť Viva Studio vznikla v roku 1993, v čase, keď na Slovensku existovala iba STV. Boli to začiatky súkromného podnikania vo sfére filmu, reklamy a televíznej tvorby.

  Založili sme medzi prvými na Slovensku televízne štúdio. Už vtedy sme disponovali kompletným technologickým reťazcom profesionálnych TV zariadeni vo formáte Betacam SP. Boli to špičkové zariadenia v celosvetovom meradle, horúce novinky spočnosti Sony.
  Okrem kamier a betacamových strižní sme mali v tej dobe ojedinelé zariadenia: kamerový žeriav  Jimmi Jib, steadycam a počítačovú grafiku Emily Dubner.
  Vďaka tomu sme sa hneď  zaradili medzi najvýznamnejšie spoločnosti v tejto oblasti. Spolupracovali sme s najlepšími kameramanmi, strihačmi a režisérmi na Slovensku.

 • Začali sme poskytovať servis pre STV, zahraničné televízne stanice, pre filmových producentov a reklamné agentúry. Keď v roku 1995 začala vysielať prvá súkromná stanica VTV, stala sa tiež naším klientom na niekoľko rokov. Okrem toho sme obslúžili aj ostatných klientov ako STV, ČT, Nova, Prima, ARD, reklamné a produkčné agentúry, ktoré v tom čase existovali.

 • V roku 1996 začala vysielať TV Markíza a štúdio zahájilo pravidelnú intenzívnu spoluprácu. 2 mesiace pred začiatkom vysielania Viva Studio poskytovalo servis pri školení budúcich redaktorov a moderátorov, onedlho uvádzalo do života známe relácie ako Smotánka, V tieni, Aha, Deka.

  Neskôr na kľúč naša spoločnosť vyrábala reláciu Motoráma a príspevky do relácií Paľba a Lampáreň. Spolupráca existovala na dennej báze existovala viac ako 10 rokov, kým sa nestali televízie sebestačné technologicky (prudkým poklesom cien TV technológií) aj v postprodukcii. Okrem toho sa štúdio venovalo produkcii dokumentárnych a prezentačných filmov, reklám a postprodukčnému servisu.

  Medzi najväčších klientov patrili TV Markíza, Prima, Forza, Film Factory (Tucet), Oliver Andráši (Aj múdry schybí, Dereš, Bonzáčik) a množstvo iných. Štúdio vyrábalo aj hudobné relácie Sedmička a XXL (vysielané v STV). Niekoľko rokov vyrábalo aj dabing celovečerných filmov, ktoré dodnes vysiela STV.

 • Medzi prvými na Slovensku sme zakúpili nelineárne strihové pracovisko AVID Média Composer, ktorý stále patrí medzi najdokonalejšie strihové systémy.

 • V roku 1996 sme založili jednu z prvých lokálnych staníc na Slovensku – Miestne vysielanie Petržalka. Spolupráca s miestnym úradom Petržalka trvala necelý rok, pretože sa rozhodli založiť svoju televíziu. (Dnes už neexistuje.)

 • V priebehu ďalších 10. rokov  sme poskytovali produkčný a postprodukčný servis pre rôznych klientov. Vyrábali sme dokumentárne filmy a reklamné spoty.
  Medzi klientov patrili TV Markíza, Prima, Forza, Film Factory, Oliver Andráši (Aj múdry schybí, Dereš, Bonzáčik) a množstvo iných. Vyrábali sme hitparády SedmičkaXXL (vysielané v STV). Niekoľko rokov sme denne vyrábali aj dabing celovečerných fimov, ktoré dodne vysiela RTVS.

  Niekoľko rokov sme spolupracovali s MAC TV, ktorá vtedy mala prevádzkové priestory v našej budove v Petržalke. Neskôr sme spolupracovali aj s TV Joj pri výrobe relácií KurnikšopaholubníkRiskuj.

 • Pre Viva Studio bol rok 2006 veľkým úspechom, keď sa po 10. rokoch čakania dočkalo možnosti realizovať regionálnu TV a to celomestskú. Pre účely získania licencie a prevádzkovania televízie bola založená nová spoločnosť, kde je 100% vlastníkom spoločnosť Viva Studio, s.r.o.

 • Viva Studio spolupracuje zo spoločnosťami SMG a Mediashop, významnými teleshopingovými spoločnosťami, ktoré vysielajú spoty pre desiatky TV staníc v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku. Okrem toho poskytujeme postprodukčný servis pre rôzne agentúry.

  Tu začína nový príbeh:  www.tvba.sk

Študio bolo spolupracovníkom dodnes úspešných komerčných televíznych staníc, ale aj svedkami zániku odvážnych TV projektov : VTV, TV Luna, Nautik . Trh podnikania v televíznej produkcii pozná dôverne ako aj množstvo televíznych profesionálov.

Zakladatelia celú svoju profesionálnu kariéru venovali televízií. Nešli do neznáma v oblasti čo televízia organizačne a finančne potrebuje. Ing. Silvester Ernek bol pôvodne strihačom v STV – profesia bola v minulosti vnímaná významnejšie ako dnes, strihali sa umelecky hodnotné diela. Ing. Mária Urlandová vyštudovala dnešnú FEI STU a bezprostredne po jej skončení, už popri podnikaní, ukončila aj Národohospodársku fakultu VŠE. Venuje sa najmä ekonomike, obchodu, dramaturgii a programu.