Ako robil marketingový guru Horst Fuchs teleshopping

Ako robil marketingový guru Horst Fuchs teleshopping

Ako robil marketingový guru Horst Fuchs teleshopping 916 515 Maria Urlandová

Prečo je teleshopping taký účinný? Prečo a ako na tom zahraničné spoločnosti dokázali zbohatnúť? Ako robia teleshopping úspešné spoločnosti? Ako má fungovať, aby prinášal výsledky? Dozviete sa v tomto článku.

Kľúčové body:

 • Televízna obrazovka dokáže predať aj také výrobky, ktoré by inak ostali nepovšimnuté v regáloch kamenných obchodov. Najdôležitejším kritériom je vhodný produkt. S jediným výborným produktom môžete byť kráľ, pretože taký produkt sa dá predať do celého sveta.
 • Teleshoping je vhodný pre výrobky, ktorých použitie, účinky je potrebné vysvetliť,  alebo presvedčiť zákazníka prostredníctvom emócií.
 • Forma teleshoppingového spotu je odskúšaná v praxi, úspešné sú hrané spoty (štylizované scénky), emócie dokážu presvedčiť.
 • Ceny za vysielací čas sú veľmi výhodné (aj u národných komerčných televízií), že za zlomok ceny reklamy de facto si urobíte vlastne reklamu – podporíte vašu značku.

Čo je teleshopping?

Teleshopping ( po slovensky telenákup)  je marketingová forma predaja produktov prostredníctvom televíznej obrazovky.Podľa zákona telenákup (po slovensky) je priama ponuka vysielaná verejnosti s cieľom poskytnúť tovar alebo služby za odplatu. Priama ponuka znamená, že obsahom telenákupného spotu je uvedenie ceny a kontaktu (na rozdiel od klasickej reklamy a sponzoringu).

Telenákupný spot má do 15 minút a obvykle je vyrobený v štylizovanej hranej forme. Moderátor priamo a opakovane vyzýva ku kúpe prezentovaného produktu. Obvykle sa nechajú vyrobiť rôzne minutáže spotu: 1 min, 3 min, 5 min, 10 min a 15 minút. Tie sa potom rôzne kombinujú podľa možností nakúpeného vysielacieho času, úspechu jednotlivých produktov atď.Telenákupné pásmo je osobitná forma televízneho programu. Má viac ako 15 minút a je zložený kombináciou rôznych telenákupných spotov.

Aké produkty je vhodné predávať cez teleshopping?

Výhodné je predávať také produkty, pri ktorých je treba vysvetľovať účinky alebo použitie: kuchynské výrobky, produkty na formovanie tela, výživové produkty, spotrebiče do domácnosti, hobby produkty a podobne.

V 90 tých rokoch sa skvele predával WS krájač rakúskej spoločnosti WS teleshopping. Ľudia boli schopní stáť v rade na krájač pred predajňou a call centrum nestihal baliť balíky. Trh v postkomunistických krajinách bol nenasýtený. Majiteľ kúpil veľkú prevádzku v Maďarsku, obrovské call centrum, ale v Maďarsku bol menší úspech.

Na Slovensku bol mimoriadne úspešný Total gym, fitnis zariadenie do domácnosti, opäť z dôvodu nenasýteného trhu s podobnými zariadeniami. Total gym kupovala stredná trieda do svojich nových domovov – nebol práve najlacnejší. Úspechu pomohla aj osoba hlavného protagonistu, hollywoodského herca Jacka Norrisa. Populárny herec sa nehanbil zahrať si v teleshoppingu. Údajne mal percentá z predaja.

Dlhodobý úspech má Kozmodisk spoločnosti Studio Moderna. To je skvelý produkt, ktorý sa stále dobre predáva. Kto by šetril na svojich rodičoch a starých rodičoch? Výhodou je že tento produkt je jednoduchý – mechanický, prakticky sa nemá čo na ňom pokaziť, spoločnosť nemusí riešiť množstvo reklamácií. Zaujímavá je forma spotov: obyčajní ľudia hovoria o svojich skúsenostiach.

Aj s jediným, vhodným, produktom sa dá zbohatnúť

Viva Studio, producent spotov pre teleshopping, spomína:Jeden Američanom rozprávkovo zbohatol na jedinom produkte. Chválil sa nám, že si plnil „americý sen“, pretože do Ameriky prišiel  ako chudobný Filipínec.Produktom bol to opasok, ktorý si dáte na brucho, sedíte, nič nerobíte a chudnete. Opasok vysielal drobné elektrické impulzy do brucha, a tak človeka nútil sťahovať brucho – tým sa mal spaľovať tuk na bruchu.U nás bol osobne nakrúcať spot. Po vzore Horsta Fuchsa, ako majiteľ, v spote účinkoval sám, lebo Jack Norris by vyšiel draho.Mal dokonalé telo ako Swarzeneger, je pochybné či vplyvom „zázračného opasku“, ale v reklame treba ukázať pekné telo.

V spote vystupovala naša komparzistka v scénke, kde jej mali spadnúť šaty a ostala iba v nohavičkách – zozadu. Kuriózne bolo, že pre európsky trh mala slečna biele nohavičky, pre americký trh sme vyrobili spot s čiernymi nohavičkami. (Biele nohavičky sú pre Američanov považované za bielizeň a tá by bola v televízií nemravná.) Neskôr sme počuli, že sexi Filipíncovi sa v našich končinách páčilo a zaľúbil sa do jednej Češky.  V Prahe jej kúpil dokonca hotel, ale vraj ho oň chytrá zlatokopka pripravila.

Úspech v telenákupe je jednoznačne podmienený vhodným produktom. Dôležité je mať výrobok za dobrú cenu a podľa možností bez veľkého rizika reklamácií.

Účinný spot je najlepšie hraný

Teleshopping je predaj cez TV obrazovku a z toho vyplýva aj jeho forma – to je zo zákona. Spot má priamo vyzývať ku nákupu ponúkaného produktu, musí obsahovať cenu produktu a telefónne číslo, prípadne web stránku, kde si ho môžete objednať.

Nie je možné propagovať značku ako takú, alebo ponúkať celý sortiment služieb – to by už bola reklama. Reklama je násobne drahšia ako telenákup. Za cenu odvysielania 30 sekundového reklamného spotu máte množstvo minút v telenákupe. Tu treba pripomenút, že televízne stanice teleshopping nevysielajú v prime time pred televíznymi novinami, ale v menej sledovanom čase dopoludnia, prípadne v noci.

Spot môže byť aj grafický, ale je overené, že emócia prostredníctvom hranej scénky, alebo priamej ponuky sympatickou osobou je najefektívnejší.
Ak si budete želať známych hercov, či inú celebritu (napríklad športovec), počítajte s tým, že individuálne dohodnutý honorár môže by šokujúci. Niektorí herci dokonca nechcú účinkovať v reklame za žiadne peniaze a myslia si, že teleshoppingom by sa strápnili. (Výnimkou je už spomínaný Jack Norris.)

Pri telenákupe sa často spolupracuje s komparzom. Pri návrhu scenára teda myslite na to, akí a koľko bude účinkujúcich a v akých priestoroch sa má nakrúcať. Pomôžete nám, ak si komparz dohodnete sami, alebo dohodnete priestory.

Scenár telenákupného spotu

Z vlastných, aj cudzích ( medzinárodných) skúsenosti vieme, aký spot je účinný a vieme ho efektívnym spôsobom vyrobiť. Netreba navyšovať cenu drahými účinkujúcimi, prenájmom priestorov a podobne.

 1. Ukážeme negatívnu situáciu: napríklad nefungujúci mop, krájač na zeleninu, postavu s celulitídou, bolesti v kĺboch a podobne. Ustarostených, zamračených ľudí.
 2. V ďalšej scénke ukážeme nový revolučný výrobok a úsmev na tvári ľudí, ktorí ho používajú- Pekných ľudí.
 3. Do podrobností vysvetľujeme výhody produktu, jeho zloženie a fungovanie, pozitívne účinky a podobne.
 4. Vyzveme ku kúpe produktu.
 5. Opakujeme situáciu – zostrihaná scénka – rekapitulácia výhod.
 6. Opäť vyzývame ku kúpe produktu.
 7. Na koniec musí byť vždy uvedená cena a kontakt, kde sa dá produkt zakúpiť – tel. číslo a web stránka.

Tých výziev ku kúpe produktu musí byť viac zopakovať aspoň 3 krát, plus výhody. Nakoniec skvelá cena a k tomu ešte grátis malý darček.

V telenákupe sú scény postavené na kontrastoch: ukážeme culilitídu na bruchu /zadku (dá sa dá správne zasvietiť, aby bola hrozivejšia) a po procedúre bude bruško hladké a ploché.
Ak promujeme fitness zariadenie, samozrejme do komparzu zavoláme ženu s dokonalým telom, najlepšie pestovanú štyridsatničku – aby sme motivovali ostatné ženy v cieľovej skupine. Pri nakrúcaní krájačov zeleniny musí byť stôl pestrý, plný šťavnatej, farebnej zeleniny, aby sa nám slinky zbiehali. Asi najznámejší teleshoppingový mág Horst Fuchs, ktorý všetko tak skvele krája – je vlastne majiteľ WS teleshopping a účinkuje v spotoch aj sám.

Prehnaná kreativita sa nevypláca

Niektorí slovenskí, dokonca renomovaní režiséri, si mysleli, že  telenákupné spoty sú trápne a mali tendenciu ich robiť inak. To je omyl! Nepotrebujeme umelecký dokument, drahú kreatívnu reklamu, potrebujeme jednoducho kvalitný spot, ktorý predáva. Najlepší režiséri sú nakoniec vždy samotní majitelia spoločností. Hoci sú milionári, spoty režírujú sami. Niekedy v nich aj účinkujú. Sami najlepšie vedia čo predáva.

Teleshoppingový kráľ Horst Fuchs bol majiteľom a zároveň aj v spotoch hrával. Áno, a naučil sa aj geniálne krájať. Mali sme tú možnosť s ním pravidelne spolupracovať. Zároveň aj prísne dohliadal na produkciu. Bol skutočným kráľom teleshoppingu a to aj v celosvetovom meradle.  Z obyčajného majiteľa stánku sa za niekoľko rokov stál milionár. Aj vďaka nám, ktorí sme po páde železnej opony, kupovali WS krájače.


Autor: Mária Urlandová, Viva Studio